Dovolená a ubytování v ČR Holidays and accommodation in Czech rep.
www.neosort.cz

Vybavte se na svou dovolenou. Outdorové vybavení najdete na www.neosort.cz

www.centrumturistiky.cz

Navštivte náš partnerský portál www.centrumturistiky.cz

 

Valtice – město vína

Valtice jsou malebnou vinařskou obcí v okrese Břeclav. Jsou nedílnou součástí známého Lednicko-Valtického areálu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Přezdívá se jim Hlavní město vína a pravděpodobně každý milovník tohoto moku o nich už někdy slyšel. Právě zde totiž sídlí Národní vinařské centrum, které provozuje nejvyšší soutěž vína v Česku – Salón vín ČR. Ve sklepeních zdejšího zámku potom navazuje celoroční veřejná degustace sta nejlepších oceněných vín. Seznámíte se tu ale také s produkcí zdejší nejznámější vinařské firmy Vinné sklepy Valtice. Sklepní prostory můžete navštívit, i když nemáte chuť degustovat, je do nich volný přístup.
Valtický zámek je jeden z největších barokních klenotů na Moravě. Původně na tomto místě stál hrad z konce 12. století, který na přelomu 14. a 15. století získal rod Lichtenštejnů. Postupně přešel několika přestavbami do podob zámků z různých architektonických slohů, až poslední výrazná přestavba z 18. století mu dala víceméně dnešní podobu. Do roku 1945 byl s menšími přestávkami hlavním sídlem Lichtenštejnů, potom přešel pod správu státu. Krásné interiéry si můžete prohlédnout na čtyřech okruzích, dva z toho jsou spojeny i s degustací vín. Zpřístupněno je celkem 21 místností jako například pracovny, ložnice, společenské místnosti nebo taneční sál.
Po prohlídce zámku si nenechte ujít ani procházku krásným a poměrně rozsáhlým parkem. Vede tudy i naučná stezka, na které se seznámíte s rostlinami, živočichy a také několika malými stavbami tohoto parku. Po cestě od zámku dojdete k Žabímu sklepu, nejmenšímu ze zdejších zámeckých sklepů, kde se dříve uchovávali potraviny. Dnes je tu instalována expozice Mučírna a útrpné právo. Směrem od Žabího sklepa se dostanete po cestě k aleji soch, odkud je krásný pohled na boční křídlo zámku. Před východem z parku se rozprostírá Bylinková zahrádka Tiree Chmelar, kde si za malé vstupné můžete prohlédnout záhonky s rozličnými bylinami. Tato zahrádka byla vybudována před necelými deseti lety jako připomínka dávné tradice pěstování léčivých bylin pro bývalou nemocnici ve Valticích.
Občerstvit se dá přímo na hlavním nádvoří, kde je otevřena zámecká kavárna, nově i s dětským koutkem. Jsou tu také dvě další malé vinárny. Několik restaurací i kaváren potom najdete hned kolem valtického náměstí. Na něm určitě nepřehlédnete ani pěknou novorenesanční budovu radnice nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie.


© 2013, Katalog ubytování v ČR - všechna práva vyhrazena. info@czechiatour.eu http://www.czechiatour.eu